...a je po maturitě

21. května 2007 v 15:45 | ObiSkyWalker |  Ostatní
(pokud jste ještě nečetli, tak kvůli lepšímu přehledu doporučuji přečíst předchozí článek Maturita je za dveřmi...)
Stres ze mě neopadl, protože (skoro) žádný nebyl, že bych byl radostí bez sebe se také říci nedá, ale jsem rád, že už to mám za sebou :-) Jestli vás zajímá, jak to všechno probíhalo, čtěte dále.
Ráno proběhlo za účasti všech (alespoň myslím že všech) studentů, lektorů a řídících slavnostní zahájení maturit. Hned na to se začalo zkoušet. Na řadu jsem šel až jako třetí.
První v pořadí byla literatura a Český jazyk. Vylosoval jsem si otázku číslo 17. - Česká moderna a anarchističtí buřiči + jazykové styly. Velmi podivuhodné je, že mi ještě před zkoušením z ničeho nic vlezla do hlavy myšlenka, abych si zopakoval anarchistické buřiče, což mi alespoň trochu pomohlo, protože jinak bych nevěděl skoro vůbec nic. Moc jsem jim tam toho v literární části neřekl, avšak slohová byla daleko lepší.
Po půlhodinové přestávce mě čekala matematika. Náhodným výběrem jsem si zvolil 10. - nerovnice. Byly tam dva příklady - lineární nerovnice s neznámou ve jmenovateli a lineární nerovnice s absolutní hodnotou - tak jsem oba alespoň načal. Při zkoušení jsem si na teorii nemohl vzpomenout, tak jsem začal rovnou počítat. Díky tomu, že jsem se špatně koukal, jsem jednou zaměnil pozici dvou členů a podruhé změnil znaménko. První příklad jsem dopočítal celý, z druhý jsem stihl jen z části. Následovala ještě otázka, zda-li můžeme takové nerovnice řešit i jiným způsobem než algebraicky.
Další půlhodina volna spojená se sdělováním zážitků spolužákům. Následovala strojírenská technologie, padla otázka 20. - konvenční a nekonvenční způsoby obrábění. Po krátké přípavě jsem celkem dobře s občasným doplňováním ze strany učitele zadané téma odvykládal. Následovala ještě poslední otázka týkající se praxe a další čtvrtinu jsem měl za sebou.
Posledním maturitním předmětem bylo programové vybavení. Co jsem nechtěl, jsem si vytáhl - 27. - práce s databázemi. Začal jsem praktickou ukázkou vytvoření a napojení databáze v prostředí programu M$ Visual Basic. Poté jsem povídal o teorii relačního modelu dat a kartézskému součinu dvou tabulek. Všechno šlo dobře, až na SQL příkazy, které jsem si nemohl vybavit.
Mírně vyčerpávající, ale docela vydařenou část dne zakončilo slavnostní vyhlášení výsledků:
  • Český jazyk a literatura - 4
  • Matematika - 1
  • Strojírenská technologie - 2
  • Programové vybavení - 1
Celkově nemůžu být nic jiného než velmi spokojen, i přes tu čtyřku z literatury (která byla dána pravděpodobně jen díky slohové části Českého jazyka a maturitní slohové práci), která mi těžkou hlavu rozhodně nedělá. Důležité pro mě je, že z hlavních předmětů, kterým se plánuji dále věnovat, mám výbornou.
Na závěr bych chtěl poděkovat všem učitelům za jejich trpělivost a výdrž nás po celé čtyři roky učit a dovést nás až k maturitě.
Také bych chtěl popřát ostatním studentům, které tento rok ještě čeká maturitní zkouška, dobrou náladu při učení a hodně štěstí při losování otázek.
Nesmím také zapomenout na ty, kterým se některá část maturitní zkoušky nepodařila a výsledek skončil neúspěchem. I když přináší takový neúspěch velké zklamání, není třeba se hned vzdávat. Zkouška je od slova "zkusit" a nyní máte možnost vypilovat své nedostatky a pokusit se o nápravu. I vám přeji hodně štěstí do té další zkoušky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dohnto Dohnto | E-mail | 21. května 2007 v 16:07

Tak gratuluji :-). Jenom mě překvapují ty SQL příkazy :-)

2 ObiSkyWalker ObiSkyWalker | 21. května 2007 v 22:20

Dohnto: Díky :-) Já jsem s databázemi zatím moc nepracoval. Vůbec jsem si skoro žádný z nich nemohl vybavit...

3 Michal Horák Michal Horák | Web | 23. května 2007 v 16:23

Připojuji se s gratulací ;o)

4 Nakya Nakya | 23. května 2007 v 17:56

Já též.....hlavně, že jsi odmaturoval úspěšně....gratuluju!

5 ObiSkyWalker ObiSkyWalker | 23. května 2007 v 22:59

Michal Horák: Děkuji :-)

Nakya: Díky :-), i když v té češtině mě zachránila hlavně maturitní slohová písemka, jinak nevím, jak bych skončil...

6 Nakya Nakya | 25. května 2007 v 20:36

Obi: Ale zachránila...=)......a to je důležité.......a jak to vůbec vypadá s výškou?

7 ObiSkyWalker ObiSkyWalker | 26. května 2007 v 22:41

Nakya: Zatím to vypadá tak, že budu mít 31. května přijímací zkoušky (z matematiky), tak jsem zvědavý, jak to dopadne.

8 Ithilgor Ithilgor | 1. června 2007 v 21:34

Takže mírně se zpožděním připojuji i já svoji gratulaci. Maturity pro mě zatím znamenají pouze zkrácené vyučování, suplování a další veselé události, takže hlavně, že se dějí ;)

No a jak dopadla zkouška?

9 JediSith JediSith | 1. června 2007 v 22:25

My už jsme se na tohle téma bavili, tak jenom stručně: jednička z matematiky - máš můj obdiv, já bych takovou maturitu s největší pravděpodobností neudělala, o těch odborných předmětech ani nemluvě. :-) Když už byla řeč o slohovce, co sis vybral za téma? Osobně si myslím, že jsme měli mnohem lepší výběr než ročníky před námi.

Doufám, že ti přijímačky vyšly podle představ.

Mimochodem, máš hezký blog. :-)

10 ObiSkyWalker ObiSkyWalker | 2. června 2007 v 13:45

Ithilgor: V minulých letech to u mě také tak bylo, ale ty časy už dávno pominuly :-)

JediSith: Každý umíme něco jiného, já bych třeba byl úplně vedle z cizího jazyka :-)

Na slohovku jsem si vybral úvahu na téma "Ach ta dnešní mládež". Nevím, jak to měli ti před námi, ale my jsme měli dobrá témata.

Jsem rád, že se ti můj blog líbí :)

Jinak k těm přijímačkám, ty zatím vypadají velmi bledě. Moc se mi nepovedly (moc příkladů, málo času) a získal jsem 370 bodů z 1000. I když jsem přijímací zkoušku absolvoval, tak jsem se dozvěděl, že jsem nebyl přijat. Ono to sice ještě není finální prohlášení, ale přece jenom už je dost malá naděje, že bych se tam dostal. Při nejhorším zkusím něco jiného nebo jinou fakultu, však ono se něco najde :-)

11 Ithilgor Ithilgor | 2. června 2007 v 14:44

Vida, to jsem si ani nevšimnul, že tam nemáš cizí jazyk. Nemáte povinný?

A jinak každopádně hodně štěstí při hledání vysoké školy. Alespoň mám ale představu, jaké problémy budu jednou třeba taky řešit.

12 JediSith JediSith | 2. června 2007 v 19:55

Taky jsem si vybrala úvahu na téma "Ach ta mládež", stejně jako většina třídy. Přemýšlela jsem i nad líčením na téma "Krajina mého srdce", ale u toho jsem si nebyla jistá, jestli bych splnila daný rozsah. Naše češtinářka nám každý rok říkala témata maturitních slohovek a pamatuji si, že jsem se vždycky vyděsila. :-)

Držím ti palce, aby se ti podařilo dostat se na nějakou vysokou školu.

13 ObiSkyWalker ObiSkyWalker | 2. června 2007 v 22:22

Ithilgor: Neměli jsme povinný (naštěstí). Mohli jsme se rozhodnout mezi matematikou a jazykem.

Díky, snad se mi podaří dostat na nějakou solidní školu se solidním oborem :-)

JediSith: Tak to nám učitelka neříkala, co bylo v minulých letech, jen nás strašila, že by tam mohl být fejeton :-) Měl jsem někde tu slohovku uloženou (psali jsme ji totiž na PC [alespoň někteří]), mohl bych ji zde uveřejnit.

Též děkuji :-)

14 Nakya Nakya | 4. června 2007 v 17:50

Obi: Určitě se ti poštěstí dostat se na nějakou jinou výšku....;)

15 ObiSkyWalker ObiSkyWalker | 5. června 2007 v 21:43

Nakya: Někde skončit musím :-)

16 Nakya Nakya | 7. června 2007 v 18:02

Obi: Na pracáku by se ti asi nelíbilo....=DDD

17 ObiSkyWalker ObiSkyWalker | 7. června 2007 v 23:14

Nakya: Baah, tak tam bych nikdy nešel :-)

18 Ithilgor Ithilgor | 18. června 2007 v 8:23

Obi: Správně, hlavně víru mít, doufat a jít...tak nějak je to v té písničce. Ale jak vidno, vybral sis technické předměty a pokud vím, tak na technice zas takový zájem není, takže máš velkou šanci se prosadit.

19 ObiSkyWalker ObiSkyWalker | 18. června 2007 v 13:32

Uvidíme, co přide za odpověď z FSI (fakulta strojního inženýrství). Je tam dost podobný obor, jako byl na FIT, akorát že mimo to zaměřený i na řízení (nějaká ta strojírenská technologie tam bude). Byl bych rád, kdybych se tam dostal. Třeba z toho něco bude (když už je to druhý pokus :-)).

20 o mat. o mat. | 6. října 2007 v 17:54

Řekněte mi něco o maturitě, jako jestli si vybereš z čeho tě budou zkoušet nebo jak to probíhá, něco mi o tom prostě napište, třeba moje sesetřenice si dělala nějaký čenářský deník asi 50 knih a pak ji z toho budou zkoušet asi z 25 knih, tak něco mi o tom tady napište, díky

21 ObiSkyWalker ObiSkyWalker | 8. října 2007 v 14:11

Probíhá to tak, že u každého předmětu si vylosujete otázku (většinou lístek s číslem, každému číslu je přiřazena nějaká otázka), dostanete 15 minut na přípravu a promyšlení tématu a pak o tom jdete zkoušejícím na dalších 15 minut povykládat. A to by mělo být všechno.

Ohledně knih: s tím jsem se ještě nesetkal. U nás byla možnost donést si seznam literatury, kterou jsi přečetl.

22 ObiSkyWalker ObiSkyWalker | E-mail | 25. dubna 2008 v 12:25

Komentáře jsou uzavřeny. Pokud budete mít potřebu mi ke článku něco sdělit, napište mi prosím na e-mail.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama