GNU/Linux

Nevíte kterou distribuci GNU/Linuxu zvolit?

18. června 2007 v 19:00 | ObiSkyWalker
Každý, kdo chtěl vyzkoušet GNU/Linux, se určitě potýkal s problémem, kterou distribuci zvolit. Samozřejmě nejlepším řešením je si jednotlivé distribuce vyzkoušet. Pokud ovšem nevíte, odkud začít, mohou vám napovědět stránky projektu Linux Distribution Chooser, na kterých stačí projít krátkým testem, po kterém se dozvíte, které distribuce vyhovují vašim požadavkům.
Test je dostupný ve více než 10 jazycích (včetně češtiny) a k jeho absolvování potřebujete prohlížeč s podporou cookies a povoleným JavaScriptem.
V současné době vám program může doporučit některé z 17 distribucí.

Ubuntu Linux - nechte si zaslat CD zdarma

29. září 2006 v 7:00 | ObiSkyWalker
Z titulku tohoto článku mohlo vyznít trochu reklamní pojetí, avšak nepíši tento článek kvůli reklamě, ale kvůli nabídce, která se jen tak nevidí.
Že je Linux (správný název je GNU/Linux) zdarma, o tom už ví snad každý, kdo o Linuxu alespoň něco slyšel. Ale že Vám zdarma pošlou CD (dokonce i několik) až domů, to se dá nazvat snad jen opravdu šlechetným činem.
Ovšem nerad bych nechal zneužívat ochoty těch, kteří poskytují tuto službu zdarma, a proto by bylo moudré, pokud si hodláte nechat CD zaslat, si ještě před objednáním přečíst informace o tom, co Vám vlastně domů přijde, jestli o to opravdu máte zájem a zda-li to máte možnost uplatnit. Spoustu informací o tom Vám poskytnou české stránky Ubuntu, něco najdete na Wikipedii a pokud máte nějaké otázky, můžete napsat do fóra.
Pokud si tedy chcete nechat CD zaslat, stačí když si zajdete na stránku Ubuntu Linuxu a klepnete na "Poslat CD zdarma". Tam už si zvolíte, jakou verzi chcete (jestli Ubuntu, Kubuntu nebo Edubuntu). Poté zadáte svou e-mailovou adresu a heslo, které máte registrované na Launchpadu (pokud ne, stačí se jednoduše zaregistrovat - zadáte pouze svou e-mailovou adresu). Po přihlášení si už jen vyberete, kolik CD jaké varianty si chcete nechat zaslat, vyplníte své údaje a nakonec výběr potvrdíte. Do pěti týdnů by Vám CD měla přijít poštou.
V případě že nechcete tak dlouho čekat nebo máte dostatečně rychlé připojení, je možné Ubuntu Linux stáhnout z internetu a poté vypálit na CD jako obraz disku. Získáte tak naprosto stejný operační systém jako když si ho necháte zaslat na CD.
Ubuntu Linux je na každém disku také v tzv. live verzi, ve které můžete spustit operační systém přímo z CD aniž by se na Váš pevný disk něco instalovalo. Tak máte možnost si celý systém prohlédnou a vyzkoušet.
Ještě bych dodal, že Ubuntu Linux je díky svému jednoduchému ovládání vhodný i pro začátečníky.
Pokud jste s Linuxem ještě nikdy nepracovali, nic Vám nebrání v tom to vyzkoušet. Třeba Vám bude více vyhovovat než nejrozsáhlejší operační systém Windows :-).

VectorLinux 5.1 LiveCD RC1

13. března 2006 v 17:00 | ObiSkyWalker
Před nedávnou dobou jsem testoval Linuxovou distribuci Mandriva. Po ní jsem se začal zajímat a sbírat informace o dalších distribucích a narazil jsem na sbírku screenshotů VectorLinuxu. Zaujal mě především svým vzhledem a tak jsem si řekl, proč ho nevyzkoušet.
Po pár dnech se mi podařil dostahovat VectorLinux 5.1 jako Live CD (live = zkušební). Po vypálení obrazu na disk a následného spuštění jsem se po delší načítací době konečně dostal do velmi vzhledného prostředí VectorLinuxu. Z desktopů byl velký výběr, avšak KDE a GNOME mezi nimi nebyly. Programů k otestování bylo opět spousta. Také jsem si zahrál nějaké zajímavé hry, např. šachy. Trochu mi vadila lišta s programy umístěná nezvykle v horní části plochy. Se vším ostatním jsem byl spokojen.
Pokud byste měli zájem live cd VectorLinuxu 5.1 otestovat, můžete si je stáhnout (620 MB).

Mandriva Linux Free - Live 2006

5. března 2006 v 14:00 | ObiSkyWalker
Včerejšího dne jsem konečně dostahoval live verzi operačního systému Linux-Mandriva. Protože jsem žádnou verzi Linuxu ještě nikdy netestoval, byl jsem velmi zvědavý na jeho prostředí, vzhled i samotnou práci s ním.
Vzhledem systému jsem byl zaujat, od Windows XP to byla přece jen změna. Na počátku jsem sice trochu tápal ve všech nabídkách, ale brzo jsem si zvyknul. Prostředí v modré barvě je velmi příjemné, nastavení je podáno přehlednou formou, zkrátka co dodat.
Jen je škoda, že s Live CD jsem toho moc otestovat nemohl, avšak i tato část mi stačila k tomu, abych se začal rozhodovat, jestli zůstat u Windows, na které jsem zvyklý, nebo přejít do méně známých vod Linuxu.
 
 

Reklama