Ostatní

Vánoční a Novoroční přání

25. prosince 2007 v 3:40 | ObiSkyWalker
Všem čtenářům přeji pokojné, radostné a krásně prožité Vánoční svátky a vydařený vstup do Nového roku 2008 :-)

Fotografie z Adršpašsko-teplických skal

11. srpna 2007 v 0:30 | ObiSkyWalker
Před pár dny jsem navštívil národní přírodní rezervaci Adršpašsko-teplických skal, ze které jsem si mimo pěkných zážitků odnesl i spoustu fotografií. Fotil jsem doslova na každém kroku, skoro každý skalní útvar mě něčím zaujal.
Kvalita fotografií sice není nejlepší, ale stále je docela dobrá na to, že fotografie byly pořizovány mobilním telefonem (Sony Ericsson K550i) a že většina z nich byla focena v rychlosti velmi amatérským fotografem.
Všechny fotografie (až na některé výjimky) dávám k dispozici ke stažení pod licencí GNU GPL. To v praxi znamená, že je můžete libovolně používat, upravovat, zveřejňovat a šířit, pokud zachováte původní licenci.
Fotografie Teplických skal - formát .zip - 141,6 MB (315 fotografií)
Fotografie Adršpašských skal - formát .zip - 122,3 MB (286 fotografií)
Fotografie byly foceny v rozlišení 1632 x 1224.
Abyste nestahovali zajíce v pytli, můžete se zde podívat na některé z fotografií v menším rozlišení:

Jedu, jedeš? aneb CSM Tábor 2007

24. července 2007 v 14:45 | ObiSkyWalker
Jako tisíce dalších mladistvých i já se o letošních prázdninách chystám vypravit na celostátní setkání mládeže (CSM) do Tábora.

O co jde?

Jde o celotýdenní setkání mladých věřících, které se koná jednou za několik let. Připraven bude bohatý program, a to už ať duchovní, zábavný, sportovní nebo naučný. Nebudou chybět koncerty, vystoupení, přednášky, výlety, workshopy, semináře a další.

Kdy to bude a co cena?

O letošních prázdninách v termínu od 13. do 19. srpna 2007. Cena je díky podpoře z mnoha stran velmi nízká. Celý týden vyjde na 900 Kč (přičemž v ceně je mimo jiné ubytování i strava).

Můžu přijet?

Samozřejmě, stačí se jen přihlásit.

Kde najdu více informací?

Všechny potřebné informace a mnoho dalšího (jako např. hudbu a videa s tématikou CSM ke stažení, obrázky na pozadí mobilu a další zajímavosti) najdeš na oficiálních stránkách CSM.

A na závěr video :-)

Nový mobilní telefon Sony Ericsson K550i

20. července 2007 v 17:40 | ObiSkyWalker
Už dlouhou dobu jsem přemýšlel o tom, že si koupím nový mobilní telefon. Můj již postarší model Siemens C35i, kterému již ani nová baterie moc nepomohla, mi přestal postačovat. Pokud Vás nezajímá příběh, můžete si přečíst alespoň zajímavosti na konci článku.

Jak to bylo...

Asi před rokem jsem se začal dívat po novém telefonu. Do oka mi padla skvěle vypadající a funkcemi nabitá Nokia 6233, která právě přicházela na trh. Vysoká cena a příliš nízká pohotovostní doba mě však odradili. Na čas jsem se přestal o mobilní telefony zajímat. Nárazové "vzplanutí" přišlo až před pár týdny, kdy jsem začal procházet internetové magazíny a obchody. Z té kupy dostupných modelů se mi zamlouvalo opravdu jen několik z nich. Mým hlavním předpokladem byl mobil, který by se mi líbil, měl kvalitní fotoaparát a dlouhou dobu pohotovosti, uměl mnou požadované funkce, dobře se ovládal a byl cenově dostupný. S mými nároky se pak opravdu nevybírá snadno. Mimo již zmíněnou Nokii 6233 se mi zamlouval Sony Ericsson K750i, který mé požadavky splňoval až na design a joystick.
Už jsem měl pomalu jasno, že bych si Sony Ericsson K750i zakoupil, když mi přišel do cesty od stejného výrobce model K550i, který je vylepšeným modelem K750i. Nadchnul mě hlavně svým designem, nezvyklými (numerickými) tlačítky a ne-joystickovým provedením. Nechtěl jsem udělat nějaké lehkovážné rozhodnutí (i když už celý tento "uspěchaný" počin byl dost zbrklý), tak jsem si pročetl několik recenzí a komentářů o tomto telefonu. Na nějaké vážnější nedostatky jsem nenarazil, takže jsem s částečně pevným a částečně rozporuplným přesvědčením vyrazil v úterý ráno do prodejny v blízkém městě. Ptal jsem se prodejců na všemožné otázky (např. prodejnost telefonu, jejich vlastní zkušenosti, reklamace, zkušenosti zákazníků...) a po rozvaze jsem se rozhodl telefon zakoupit. Prvně jsem se polekal cedule s cenou, která ukazovala skoro sedm tisíc, ale pak mi prodejce vypočítal cenu na solidních 5290 Kč s daní.
Po zakoupení už následovalo vlastní používání, o kterém bych se rád rozepsal ve článku, který napíši až budu mít trochu větší zkušenosti s tímto telefonem.

Zajímavosti

Můj první mobilní telefon Siemens C35i jsem zakoupil 15.11.2001 za cenu 4045 Kč a používal do 17.7.2007, to je 2020 dnů (asi 5,7 roku). Zajímal jsem se o něj kolem 2 roků před jeho zakoupením (tehdy ještě stál 9990 Kč). S mobilem nebyly většinou žádné problémy, nikdy nebyl na opravě ani na reklamaci. Funguje dodnes, i když s velmi nízkou dobou pohotovosti.
Po několikadenním rozhodování jsem 17.7.2007 koupil Sony Ericsson K550i za cenu 5290 Kč. Jestli mé rozhodnutí bylo správné se pozná za delší období jeho používání. Prozatím jsem velmi spokojen.

Na závěr

Určitě by nebylo ke škodě, kdybych s koupí telefonu tak nespěchal. Kvůli ukvapeným rozhodnutím už jsem několikrát pohořel, tak bych byl nerad, kdyby se mi to stalo i v tomto případě. Jsem si jist, že bych si pak telefonu i více vážil. Teď už můžu jen doufat, že jsem špatně nevybral (věřím že ne :-)).

...a je po maturitě

21. května 2007 v 15:45 | ObiSkyWalker
(pokud jste ještě nečetli, tak kvůli lepšímu přehledu doporučuji přečíst předchozí článek Maturita je za dveřmi...)
Stres ze mě neopadl, protože (skoro) žádný nebyl, že bych byl radostí bez sebe se také říci nedá, ale jsem rád, že už to mám za sebou :-) Jestli vás zajímá, jak to všechno probíhalo, čtěte dále.
Ráno proběhlo za účasti všech (alespoň myslím že všech) studentů, lektorů a řídících slavnostní zahájení maturit. Hned na to se začalo zkoušet. Na řadu jsem šel až jako třetí.
První v pořadí byla literatura a Český jazyk. Vylosoval jsem si otázku číslo 17. - Česká moderna a anarchističtí buřiči + jazykové styly. Velmi podivuhodné je, že mi ještě před zkoušením z ničeho nic vlezla do hlavy myšlenka, abych si zopakoval anarchistické buřiče, což mi alespoň trochu pomohlo, protože jinak bych nevěděl skoro vůbec nic. Moc jsem jim tam toho v literární části neřekl, avšak slohová byla daleko lepší.
Po půlhodinové přestávce mě čekala matematika. Náhodným výběrem jsem si zvolil 10. - nerovnice. Byly tam dva příklady - lineární nerovnice s neznámou ve jmenovateli a lineární nerovnice s absolutní hodnotou - tak jsem oba alespoň načal. Při zkoušení jsem si na teorii nemohl vzpomenout, tak jsem začal rovnou počítat. Díky tomu, že jsem se špatně koukal, jsem jednou zaměnil pozici dvou členů a podruhé změnil znaménko. První příklad jsem dopočítal celý, z druhý jsem stihl jen z části. Následovala ještě otázka, zda-li můžeme takové nerovnice řešit i jiným způsobem než algebraicky.
Další půlhodina volna spojená se sdělováním zážitků spolužákům. Následovala strojírenská technologie, padla otázka 20. - konvenční a nekonvenční způsoby obrábění. Po krátké přípavě jsem celkem dobře s občasným doplňováním ze strany učitele zadané téma odvykládal. Následovala ještě poslední otázka týkající se praxe a další čtvrtinu jsem měl za sebou.
Posledním maturitním předmětem bylo programové vybavení. Co jsem nechtěl, jsem si vytáhl - 27. - práce s databázemi. Začal jsem praktickou ukázkou vytvoření a napojení databáze v prostředí programu M$ Visual Basic. Poté jsem povídal o teorii relačního modelu dat a kartézskému součinu dvou tabulek. Všechno šlo dobře, až na SQL příkazy, které jsem si nemohl vybavit.
Mírně vyčerpávající, ale docela vydařenou část dne zakončilo slavnostní vyhlášení výsledků:
  • Český jazyk a literatura - 4
  • Matematika - 1
  • Strojírenská technologie - 2
  • Programové vybavení - 1
Celkově nemůžu být nic jiného než velmi spokojen, i přes tu čtyřku z literatury (která byla dána pravděpodobně jen díky slohové části Českého jazyka a maturitní slohové práci), která mi těžkou hlavu rozhodně nedělá. Důležité pro mě je, že z hlavních předmětů, kterým se plánuji dále věnovat, mám výbornou.
Na závěr bych chtěl poděkovat všem učitelům za jejich trpělivost a výdrž nás po celé čtyři roky učit a dovést nás až k maturitě.
Také bych chtěl popřát ostatním studentům, které tento rok ještě čeká maturitní zkouška, dobrou náladu při učení a hodně štěstí při losování otázek.
Nesmím také zapomenout na ty, kterým se některá část maturitní zkoušky nepodařila a výsledek skončil neúspěchem. I když přináší takový neúspěch velké zklamání, není třeba se hned vzdávat. Zkouška je od slova "zkusit" a nyní máte možnost vypilovat své nedostatky a pokusit se o nápravu. I vám přeji hodně štěstí do té další zkoušky.

Maturita je za dveřmi...

20. května 2007 v 22:10 | ObiSkyWalker
Chvíle, které jsem se dlouho obával, se již nezadržitelně blíží. Zítra dopoledne mě čeká tzn. "zkouška dospělosti", neboli maturitní zkouška. Co jsem si zopakoval, to částečně umím, co ne, to už budu teď jen velmi těžko dohánět. Že bych měl strach se říci nedá, ale asi bych se měl bát, protože to, co umím, je v některých případech velmi nedostačující.
Když to vezmu pohledem nazpět, tak se dá říci, že opravdu pořádně učit jsem se začal až posledních 11 dní před maturitou. Před tím jsem se učil jen občasně a to pouze pokud mi hrozila nějaká špatná známka. Samozřejmě že se mi v hlavě za tu dobu něco uchytilo, ale nebylo toho moc. Navíc v tom mám teď docela zmatek.
Za svatý týden a pár dnů volna jsem si stihl zběžně zopakovat kompletní učivo strojírenské technologie, propočítat desítky (ne-li stovky) příkladů do matematiky (bohužel asi jen z 1/3 celkové látky, samozřejmě že učivo jsem si zopakoval [až na goniometrické funkce]), naprogramovat pár aplikací a osvěžit si látku (i neprobíranou) z programového vybavení a nakonec si v rychlosti projít jen malou část učiva literatury.
Ač to může vypadat, že toho umím hodně, není tomu tak (nebo to alespoň já tak nevnímám). I když jsem si velkou část zopakoval, myslím, že budu mít velké problémy s tím, abych si na to vzpomněl. Největší problém zřejmě bude v literatuře, protože tu jsem si začal pořádně opakovat až dnes (ano, čtete dobře, dnes [večer]). Doufám, že si vytáhnu některé téma, které budu vědět, jinak to bude velmi špatné. Teď už můžu jen litovat toho, že jsem se na to nepodíval dříve.
Nebudu se už tady více rozebírat to, co mi šlo nebo nešlo, protože teď už je to stejně jedno. Jak to zítra dopadne (dopadlo) se dozvíte snad už zítra.
P.S.: Před více jak 2 měsíci jsem si začal psát tzn. deník maturanta, který popisuje moji denní přípravu na maturitu. Pokud o něj budete mít zájem, rád ho zde vystavím.

Rok hostingu zdarma od CZECHIA.COM

28. dubna 2007 v 22:40 | ObiSkyWalker
Protože jsem se před nedávnou dobou zúčastnil soutěže pořádané při 10. výročí firmy CZECHIA, přišel mi před pár dny na e-mail dárkový kupón na rok hostingu zdarma (musíte si ovšem koupit českou doménu za 399 bez DPH).
Jelikož už svoji doménu i webhosting mám, tuto nabídku nejvyužiji. Pokud by jste měli zájem o číslo dárkového kupónu, které je možné uplatnit na stránkách jarní nadílky od CZECHIA.COM, napište do komentářů svůj e-mail a já Vám číslo co nejdříve zašlu.
Více informací na stránkách jarní nadílky od CZECHIA.COM.
Akce platí pouze do 30. dubna!

Hlasujte v anketě CZECH OPEN SOURCE 2007

16. března 2007 v 21:30 | ObiSkyWalker
Pokud máte rádi, znáte, nebo využíváte open-source programy, můžete některým z nich vyjádřit svou přízeň v anketě CZECH OPEN SOURCE 2007 pořádanou zpravodajským serverem Root.cz.
Hlasovat můžete ve čtyř kategoriích:
  • projekt (Wikipedia, OpenOffice.cz, CZilla...)
  • software (phpRS, Slax, Texy!...)
  • akce (Invex, InstallFest, LinuxExpo...)
  • osobnost (Tomáš Matějíček, Leoš Literák, Ivan Bíbr...)
a to od 15.března do 15.dubna 2007.
Mimo to, že podpoříte českou open-source scénu, můžete také vyhrát hodnotné ceny.
Více informací se dozvíte na stránkách ankety CZECH OPEN SOURCE 2007.

Skvělé video o Web 2.0

15. února 2007 v 14:15 | ObiSkyWalker
Včera jsem náhodou narazil na výborné video týkající se tzv. "druhé verze webu" (Web 2.0). Vypadá opravdu výborně. Pokud máte chvilku, určitě se na ně podívejte.
Web 2.0 … The Machine is Us/ing Us
Pokud Vás video zaujalo, můžete se o něm dozvědět více na stránkách Creative Commons.

Co tím autor myslel?

4. února 2007 v 18:30 | ObiSkyWalker
Svoji odpověď napište prosím do komentářů. (a neopisujte :-))

Vánoční přání

24. prosince 2006 v 0:00 | ObiSkyWalker
Všem návštěvníkům přeji radostně prožité vánoční svátky, hodně krásných dárků pod stromečkem, příjemnou vánoční atmosféru a dobrý vstup do nadcházejícího roku 2007 :-)

Fotografie z veletrhu Invex 2006

8. listopadu 2006 v 20:30 | ObiSkyWalker
Fotografie ze stánku sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých (SONS) která byla pořízena jedním z členů SONS a na které jsem se náhodou vysktl.
Najdete ji samozřejmě také na webu SONS pod popiskem "V poradně jsme propagovali i knihu CSS Hotová řešení.".

DPD zklamalo na plné čáře

1. listopadu 2006 v 20:00 | ObiSkyWalker
Upozornění:
Následující informace jsou zastaralé a mohou být irelevantní. Berte to prosím na vědomí při čtení tohoto článku a komentářů.
Expresní dodávková služba nazývaná DPD nabízející prvotřídní služby v přepravování balíků po celé Evropě mě velmi zklamala.

Ale to přece není možné…

Ano, to jsem si říkal také. Doposud jsem se díval na DPD jako lepší poštu, která Vám v pořádku doveze balík až domů. To se v podstatě doposud dělo, až do teď.
Když si mohu dovolit komfort, tak ho samozřejmě využiji. To dělám i při objednávání knih z knihkupectví Computer Press. Místo doručování knih poštou si je nechávám zasílat expresní balíkovou službou DPD, když to mám obojím způsobem zdarma. Předchozí objednávky mi přišly vždycky za dva dny po objednání. Tentokrát to však trvalo skoro 4x déle.

Tak jak to tedy bylo?

Ve středu 25.10.2006 kolem poledne jsem si objednal knihu Mistrovství v PHP5 z již zmíněného knihkupectví Computer Press. S prosbou o rychlejší expadaci byla objednávka odeslána za pár hodin. Dle DPD by mi balík měl být doručen hned následující den, tudíž ve čtvrtek (to se však u žádné z mých objednávek ještě nestalo). Ani jsem nečekal, že ve čtvrtek něco přijde a také že ani nepřišlo. V pátek ráno mi zavolal jeden z pracovníků DPD, že mi balík během pátku přiveze. Čekal jsem však marně, nikdo nepřijel. V sobotu a neděli se nic nedoručuje, tak jsem doufal, že v pondělí konečně přijde. Také že přišel, ale zrovna v dobu, kdy u nás nebyl nikdo doma (což je mezi 12-15 hodinou). Volal jsem rozvozci balíků, který mi řekl, že balík zítra přivezou. V úterý jsem byl již ve 12 doma a očekával jsem dodání balíku. Opět marně. Ve středu už mi bylo téměř jedno, jestli někdo přijede nebo ne. Samozřejmě že když člověk něco neočekává, tak se to většinou stane. Po 15 hodině mi zavolal rozvozce, že neví, kde bydlíme. Po krátkém domlouvání jsem za ním doběhl na křižovatku a tam už mi balík konečně předal, bohužel v dost poškozeném stavu (poškozená byla naštěstí jen obálka, kniha to snesla docela dobře).

Závěr?

I přes tak dlouhou a strastiplnou cestu mi balík byl nakonec doručen, i když ne dostatečně rychle a v pořádku. Pro příští objednávky raději využiji služby České pošty, která sice není expresní, ale alespoň doručuje včas a dopoledním časovém rozmezí.
Aktualizace: Přečtěte si také komentáře k tomuto článku. Obsahují velmi zajímavé poznatky lidí, kteří DPD zkusili nebo v něm dokonce pracovali.

Invex-Digitex 2006 - shrnutí

31. října 2006 v 14:30 | ObiSkyWalker
Bohužel pozdě (ale přece) Vám přináším reportáž z letošního veletrhu informačních technologií, spotřební elektroniky a digitální zábavy.
Letošní Invex-Digitex se konal od 9. do 13. řijna na brněnském výstavišti. Jako vhodný den pro návštěvu veletrhu připadla středa. U výstaviště jsem stál již po 8 hodině a už tam stála kupa lidí.
Po otevření jsem šel prve navštívit Game Hall, kde bylo zatím vylidněno a měl jsem chvíli času vyzkoušet si nový X-box. Poté přišli na řadu další pavilony, které jsem postupně prošel v nepravidelném pořadí, některé i vícekrát.
V pavilonu B mě zaujala prezentace firmy Novell, která představovala svůj SUSE Linux s XGL (3D) plochou, štědrost zástupců firmy O2, promítání třetí epizody mé oblíbené ságy Star Wars na plazmové televizi v HD kvalitě, notebooky Sony Vaio a velké slevy vydavatelství Zoner Press, kde jsem koupil čtyři knihy o webdesignu se 70% slevou.
V D-čku jsem se podíval na údajně nejlepší současné PC na světě a naučil jsem se základy karetní hry Magic: The Gathering.
Pavilon E byl rájem televizních diváků. Zaujala mě především historie televizního vysílání.
V herním pavilon C jsem shlédl dva zápasy mezi profesionálními hráči hry WarCraft III.
Nádherný velkoplošný tisk jsem si prohlédl v pavilonu A. Mimo jiné tam nabízeli i univerzální lepidlo.
Nejvíce mě zaujal pavilon V, kde jsem si u společnosti SONS nechal otestovat svoje webové stránky (obiskywalker.org) nevidomým uživatelem. Byla to pro mě opravdu velká zkušenost. Též jsem za vyplnění soutěžního dotazníku dostal do konce tohoto roku antivirový program NOD32 zdarma.
Bohužel si nemohu vzpomenout, co bylo v pavilonu F (že by největší plazmová obrazovka na světě?)...
Celkově musím letošní Invex-Digitex zhodnotit jako zatím nejlepší ročník, kterého jsem se zúčastnil. Prozatím pro mě žádný nebyl tolik přínosný jako tento.

Vísecká desítka

27. září 2006 v 7:00 | ObiSkyWalker
Dne 2.9.2006 se na Vískách uskutečnil první ročník běhu Vísecké desítky o putovní pohár starosty obce. Jakožto občasný sportovec jsem si takový závod nemohl nechat ujít. Běžely se tratě v rozmezí 50m (pro ty nejmenší) až 10 km.
Protože mám raději běh na větší vzdálenosti, přihlásil jsem se na trať 10 km. Startovné činilo 40 korun, ve kterém bylo zahrnuto občerstvení a lístek do tomboly. Od pořadatelky jsem dostal startovní číslo 7, které je zároveň i moje oblíbené. Bohužel jsem si ho řádně nepřipevnil a pak mi během běhu padalo. Odstartovalo se v 15:00 za účasti 33 běžců. Po odstartování jsem se držel hodně v předu, ale asi po kilometru mě hodně běžců předběhlo a pak se hromadná skupina soutěžících roztrhala do menších skupinek. Do poloviny trati byl běh pohodový, běželo se v mírně stoupavě-klesavém terénu, ovšem po 5 kilometru začalo skoro kilometrové prudké stoupání, kde několik běžců raději zpomalilo až do kroku. Pak nastala rovina a prudký spád, ve kterém to bylo nejlepší "pustit". Únava již začala být znát, tak se mi trať zdála příliš dlouhá. Nakonec se mi podařilo zdárně doběhnout do cíle a vychutnat si tu krásnou chvilku, když Vás při dobíhání všichni povzbuzují a tleskají.
Nastala asi hodinová přestávka na občerstvení a zpracování výsledků. Jak jsem dopadl jsem se dozvěděl až při vyhlašování cen, kdy jsem vůbec nečekal, že jsem skončil v kategorii do 39 let jako 3. v pořadí. Měl jsem z toho obrovskou radost, ostatně kdo by ji taky neměl :). Mimo diplom jsem dostal kvalitní ponožky a čokoládu.
Dále bylo v pořadí vyhlašování tomboly. Cen bylo hodně, takže se dá říci, že až na některé byli vylosovaní všichni. Vyhrál jsem 2 litry pomerančového džusu, který jsem spolu s rodiči ještě ten den vypil.
Celkově musím Víseckou desítku ohodnotit jako výbornou akci ne proto, že jsem na ní něco vyhrál, ale hlavně z důvodu skvělé atmosféry a organizace. Příští rok se určitě také zúčastním.
Vísecká desítka - pořadí běžců do 39 let (jsem vlevo)
Odkazy:
Celkové výsledky běhu Vísecká desítka (v celkovém pořadí jsem 15)

Závěrečné zkoušky v autoškole

26. srpna 2006 v 7:00 | ObiSkyWalker
Mít řidičské oprávnění skupiny B dnes můžeme považovat za povinnost. Mě tato povinnost také neminula a tak mi při dovršení 18 let rodiče jako dárek zaplatili kurz autoškoly. Sice se mi do toho nechtělo, protože jsem měl na prázdniny naplánované jiné činnosti, ale pak jsem si řekl, že čím dříve, tím lépe.
Kurz začínal v půlce června a trval dva měsíce. Náplní bylo 24 hodin teorie a přibližně 22 hodin jízdy v automobilu Fiat Punto. Snad všichni víme, že se na přelomu června a července měnily některá pravidla a zvláště teoretické testy, které měly být o poznání lehčí. Hodiny teorie i jízd utekly velmi rychle a přiblížil se čas zkoušek. Bohužel mám ve zvyku všechno nechávat na poslední chvíli a tak jsem dva dny před zkouškami stále ležel v knihách a snažil se do své hlavy dostat co nejvíce informací.
Pak nastal den zkoušek. Kupodivu jsem nebyl vůbec nervózní. Prvně přišly na řadu teoretické testy. V rychlosti jsem odpověděl na 25 otázek a pak si je ještě jednou všechny pečlivě přečetl. Do 12 minut bylo hotovo a počítač mi oznámil počet 50 bodů = 100% úspěšnost :-). Následovaly jízdy v automobilu a zkouška z techniky. Komisař vypadal velmi přísně a tak jsem měl obavy, jestli budu úspěšný. Jel jsem až jako poslední a ještě před jízdou jsem dostal otázku z techniky - akumulátor. Naštěstí se mi podařilo vzpomenout na všechno, co chtěl komisař slyšet. Při jízdě jsem neměl žádné problémy. Po ukončení jízdy náležitým zaparkováním vozu jsem se dozvěděl, že "to mám" (touto větou Vám sdělí komisař, že jste ve zkoušce z jízdy uspěli) :-). Ne že bych zrovna jásal radostí, ale byl jsem rád, že už je to za mnou. Teď se už jen těším na zasloužený řidičský průkaz :-).
Osobní automobil Fiat Punto

Webdesign a sport - hlavní náplň prázdnin

9. července 2006 v 19:00 | ObiSkyWalker
Před týdnem nám konečně začaly prázdniny. Pro někoho chvíle zaslouženého odpočinku, pro jiného zase možnost něco si přivydělat. Co budu dělat o prázdninách jsem začal plánovat až těsně před nimi.
Objednal jsem si odbornou literaturu od nakladatelství CPress, konkrétně knihy o CSS (CSS bych se chtěl konečně pořádně naučit) a webové grafice. Mimo sezení u PC a čtení knih jsem se chtěl věnovat sportu. Po velmi špatných zkušenostech s levnými botaskami jsem si koupil boty stavěné na běh značky Puma (obrázek v dolní části článku) ve kterých jsem už pár desítek kilometrů naběhal a jsem s nimi nadmíru spokojen. Své kolo také nenechávám zahálet a často se vydávám na kratší trasy (kolem 20 km) po okolí, kde jsou nyní nově balené silnice. Mimo to také pomáhám rodičům v domácnosti a na stavbě nového pokoje. Ve volném čase si chodím ven kopnout do míče nebo hraji nějakou hru.
Ač jsem to tak neplánoval, nakonec mi došlo, že hlavní náplní těchto prázdnin bude webdesign a sport. U počítače a knih budu unavovat mysl, při sportu zase svaly. Po takovém dni se bude určitě krásně spát :-).

Česká diakritika v IT

9. června 2006 v 12:15 | ObiSkyWalker
Mnoho lidí, které potkávám na internetu, píší bez diakritiky (bez háčků, čárek a kroužků nad písmeny). Domnívám se, že je to z dvou hlavních důvodů:
  • rychlost psaní (není třeba používat zejména vrchní řadu kláves)
  • nedostupnost české klávesnice (u aplikací nepodporujících češtinu)
Když se naučíte psát na počítači bez háčků a čárek, těžko se tomu odvyká. Pokus nemáte možnost psát s diakritikou, např. protože Vám program diakritiku vykresluje špatně, nic jiného Vám kromě psaní bez diakritiky nebo pořízení jiného programu nezbude.
Mám rád českou diakritiku, protože s ní vypadá písmo daleko malebnější a různotvaré. Když už jednou mluvím nebo píši česky, tak pořádně :).

Proč psát komentáře

21. dubna 2006 v 23:30 | ObiSkyWalker
Pokud vlastníte weblog, zcela jistě Vás potěší, pokud Vám návštěvník ke článku napíše komentář. Setkal jsem se již s několika případy, kdy i navštěvovanější stránky neměly u článků žádné komentáře. Je to smutné, ale taková je skutečnost.
Komentář je pro autora článků jedním z důležitých prvků, který mu sděluje názory ze strany čtenářů. Dalo by se říci, že čím více komentářů, tím lépe, ale nic se nemá přehánět. Psát články bez komentářů je skoro jako psát pro nikoho. Nevíte, jestli byl Váš článek někomu užitečný či jestli pro někoho neměl žádný přínos. I krátký komentář má svou hodnotu, protože i ten je názorem.
Pokud chcete dostat více reakcí od návštěvníků, zkuste je k tomu nějakým způsobem pobídnout a dát jim najevo, že jejich názory jsou pro Vás velmi důležité.

Pozvánka na LinuxExpo

20. března 2006 v 22:30 | ObiSkyWalker
Přes reklamu na serveru root.cz jsem se dostal k informacím o největší středoevropské výstavě a konferenci o Linuxu a Open Source software LinuxExpo. Koná ve dnech 10.-12. dubna 2006, první den je vyhrazen pouze pro zvané a odborné návštěvníky, další dva dny bude mít přístup i veřejnost. Vstupné je 100 korun, ovšem pokud se zaregistrujete na stránkách LinuxExpo, máte účast zdarma.
Cituji ze stránek LinuxExpo:
Hlavní náplní výstavy bude prezentace, propagace a výměna informací nejen na poli Linuxu a Open source, ale i celého světa IT. Návštěvníkům přináší kombinaci bohatého programu přednášek, prezentací, seminářů a workshopů s rozsáhlou doprovodnou výstavou.
Vzhledem k tomu, že se program třetího dne zabývá mimo již zmíněná témata i webdesignem, uvažuji o účasti na této akci. Rád bych se dozvěděl (kromě webdesignu) o Linuxu a Open source trochu více informací, protože se jimi zabývám pouze okrajově. Bude mi ctí setkat se s odborníky v tomto oboru.
Poznámka: Program a dokumenty přednášek a prezentací minulého roku.
 
 

Reklama